• Adam Staś

ŚREDNIOWIECZE W NASZEJ SZKOLE

Nauczanie historii w II semestrze klasy piątej obejmuje okres średniowiecza. Uczniowie zapoznają się z szeroko pojętą kulturą – sposobem życia i bycia w tej epoce. Jest to tematyka  trudna z powodu kłopotów z wyobrażeniem sobie realiów życia codziennego w odległych czasach. Uczniowie muszą sobie odpowiedzieć na pytanie jak było? Dowiadują  się jak żyli ludzie w wiekach średnich, gdzie mieszkali, czym się zajmowali, jak chodzili ubrani, co jadali na obiad, śniadanie i kolację, jakie mieli tradycje. Odpowiedzi na te i szereg innych  pytań poszukiwano w szkolnych podręcznikach, w innej literaturze oraz w internecie. Pomocne były filmy i  projekty, takie jak realizowane uprzednio przygotowanie strojów mieszkańców. Teraz przyszła kolej na pokazanie miejsc zamieszkania. W ramach nauczania zdalnego uczniowie przygotowali makiety grodów, wież mieszkalnych, domów, zamków. Wykorzystali przy tym różnorodne dostępne materiały: papier, drewno plastik, zapałki, klocki. Efekty ich pracy możemy obejrzeć poniżej tego artykułu.

 

Wydawało mi się, że będę w stanie wybrać najstaranniej wykonaną makietę i … pomyliłam się.  Każda wykonana makieta jest inna i mimo iż nie wszystkie zawierają elementy charakterystyczne dla epoki średniowiecza, to  podpowiadają miejsca, gdzie wznoszono takie budowle. Podkreślają charakter budowli: czy był to obiekt obronny czy wyłącznie mieszkalna. Czasem oddają kolorem materiał z którego zbudowano  przedstawione obiekty. Wszystkie prace oceniam bardzo dobrze i celująco, a Wy – ocenicie sami. Galeria

 

Joanna Czech   

BIP SZKOŁY

BIP

Gościmy

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.